Pleseň v miestnosti na stenách a nábytku: prvá pomoc a postup

Pleseň sa v našich domácnostiach nachádza v rôznych podobách. V malých koncentráciách v kuchyni, v kúpeľni, no najväčším prekvapením sa stáva náhly nález splesnených stien za nábytkom v spálňach, či iných otvorených miestnostiach v dome. Postačí, aby v chladnom počasí nebola miestnosť a domácnosť dostatočne vetraná, vykurovanie nebolo rovnomerné a vytvorí sa nebezpečný teplotný rozdiel. Ten so sebou vytvorí aj rozdiel vlhkostný. Takže ak napríklad máte celý dom nevetraný a jednu miestnosť chladnejšiu, než ostatné, práve tá môže byť časovanou bombou. Domácnosti bez rekuperácie a vetrania to poznajú. Nasledovný návod pozostáva z niekoľkých skúseností a „záchranných prác“. Môže byť odlišný od iných návodov a skúseností.

Čo spôsobí a posilňuje vytváranie plesní v domácnosti:

  • Vysoká vlhkosť
  • Nedostatočné vetranie
  • Veľa osôb v domácnosti (dýchanie a pot)
  • Akvárium, rozlievanie vody a ponechávanie vody v domácnosti
  • Príliš veľa rastlín (vyparovanie vody)
  • Pričasté umývanie podláh vodou a stále bez dostatočného vetrania
  • Varenie v domácnosti (bez odsávania pár)
  • Malé domácnosti bez odvetrávania kúpeľne

Ako a prečo vlastne pleseň vzniká?

To, že máte v skriniach odrazu vlhké oblečenie s podivným zápachom nie je dôkaz toho, že ste zlyhali. Podobné problémy majú aj nesprávne postavené novostavby, kde chýba potrebná cirkulácia vzduchu, nie je vetraná miestnosť, alebo len ide o nesprávne technické riešenie domu ako takého. Splesnivieť môžu steny náhle a nečakane. Stačí zimné obdobie, kedy je nerovnosť vykurovania výraznejšia. Vlhkosť z celého domu sa skondenzuje na chladnejšom mieste. Nahromadiť bez potrebnej cirkulácie sa môže za skriňami a na miestach, kde je o omietkovú stenu priložený materiál ako posteľ, sedacie vaky, stoly, kusy nábytku a podobne.

pleseň na stene v domácnosti z vlhkosti

Budú to však hlavne múry, ktoré majú inú teplotu ako vzduch v miestnosti. To spôsobí kondenzovanie vlhkosti. Omietka zvlhne a tým vytvorí živnú plochu pre i najmenší zárodok plesne z prírody. Stačí naozaj málo pre masívne rozšírenie plesne. Čo je najhoršie, zbaviť sa ich môže byť niekedy veľmi ľahké, no zväčša je to mimoriadne náročné. Prechádzať plesniam je možné aj pomocou týchto zásad.

Ako vyriešiť plesnivé steny a čo nerobiť?

Odsuniete skriňu a za ňou doslova spúšť? Omietka posiata čiernou až zelenou stopou je pohroma. Riešení, ako zachrániť domácnosť a najmä zdravie jej obyvateľov je niekoľko, no vždy zahŕňajú zásadné skutočnosti. Platia veľmi dôležité zásady:

  1. Nekartáčovať steny a nezametať plesnivé nánosy!
  2. Neponechávať pleseň bez riešenia!
  3. Nevynechávať miesta bez ošetrenia!
  4. Neignorovať vážnosť tejto situácie!

Postup záchrany domácnosti a stien:

V prípade, kedy nie je narušená statika múrov, technický stav nábytku a poškodenie nie je považovateľné na vážne.

1. Chémia a zabezpečenie miestnosti

Pleseň v domácnosti je hrozba. Najčastejšie sa objavuje v kúpeľni alebo kuchyni. Keď je však najchladnejšou miestnosťou spálňa, je to ešte väčší problém. Stačí, že váš dom je starší, na stene sa nachádza kombinácia tehly a kameňa a podľa koncentrácie plesne presne uvidíte, kde sa ukrývajú kamenné bloky a kde tehla. Práve studený kameň tak vytvorí presné obrysy. Iné typy múrov koncentráciou plesne ukážu presne tepelné mosty – miesta, ktoré nie sú dostatočne zaizolované. Takúto indikáciu nedostatkov izolácie si ale bežne ani neprajeme. Postup, ako sa zachrániť pred ďalšími nákladnými operáciami a definitívnym zničením nábytku, je nasledovný:

 pleseň a domácnosť

Voľno-predajné prípravky na ničenie plesní v domácnosti sú veľkou záchranou. Z miestnosti, ktorú chcete ošetriť, odstráňte textil a koberec. Koberec môžete po ich použití poškodiť. Väčšina obsahuje chlór. Prípravky, ktoré sú predávané ako bezchlórové ale môžu tiež poškodiť textil. Textil z miestnosti odstraňujeme aj pre niečo celkom iné. Po nastriekaní plesne prípravkom na omietky, či na kúpeľňové plochy je nevyhnutné zaistiť silné vetranie. Miestnosť môže byť obývateľná až na druhý deň s nutným vetraním. Zápach môže byť silný a žiadať si môže zapojenie ventilácie. Výrazný zápach chémie môže vsiaknuť do závesov, záclon a posteľného textilu. Preto sa ho pokúste z miestnosti dostať preč. Rovnako ako deti a domáce zvieratá, samozrejme. Používajte krytú mäkkú obuv. Podlahu, ktorú nechcete poznačiť prípravkom, prekryte igelitom. Pozor tiež na šaty a ponožky, keďže „savo“ je stále „savo“ a jemu podobné.

2. Aplikácia chémie

Chémiu aplikujeme na pleseň, ale aj do jej okolia. Pleseň sa totiž šíri a nemusí byť viditeľná. Niekde len nemá podmienky na bujný rast, no reálne sa na viditeľne čistých miestach steny naozaj môže nachádzať množstvo spór pripravených na bujný rast. Chémia sa aplikuje sprejom rovnomerne, stena sa však nesmie prevlhčovať.

Chemické prípravky voľno-predajné sa striekajú priamo na pleseň. Pôsobí to ako zázrak, že zafarbené steny od plesne môžu po chémii vyzerať ako nové. Necháva sa preschnúť a k tomu domáha aj cirkulácia vzduchu a vetranie.

3. ochrana pri práci

Na tvári a nose je nevyhnutný respirátor. Ideálne FFP2 alebo FFP3. Aj odolný človek bez ťažkostí z plesní môže mať zdravotné problémy, alebo táto skúsenosť zdravotné problémy pokojne odštartuje. Na rukách je vhodné mať gumové rukavice. Ak sa aplikuje prípravok a dostáva sa aj na podlahu, je dobré ju prejsť handrou s prípravkom proti plesni. Je to istota, pretože pri práci na podlahe zostáva naozaj veľmi veľa mikroskopických čiastočiek plesní, ktoré stačí prievanom rozfúkať a problém sa objaví inde.

4. Nevyhnutné vetranie

Celá táto práca sa nedokáže zaobísť bez vetrania. Doslova by bol ideálny prievan, ktorý nesmeruje do domácnosti, ale von. Ale zaistiť takýto prievan je takmer nemožné. Ventilátory pomôžu nasmerovať prúd vzduchu. Ak ich máte viac, slabší ventilátor je vhodné použiť k problémovému miestu a silný ventilátor po trase smerom k oknám. Malo by sa vytvoriť cirkulovanie vzduchu do kruhu a rozpohybovanie vzdušnej vlhkosti, ktorá môže na niektorých miestach stáť (za nábytkom, medzi nábytkom, v ozdobných stavebných prvkoch miestností v tvare L a pod.). Ak vetráte počas silných mrazov, má to lepší účinok, ako počas daždivého počasia. Základom je dostať vzdušnú vlhkosť z miestnosti. O to viac, ak použijete chémiu, ktorá obsahuje tiež tekutiny, ktoré potrebujú vyparovanie a odsávanie. Zápach chémie je ďalší dôvod, prečo bez vetrania ani chémiu nepoužívajte.

POZOR: ak opúšťate miestnosť, dobrá rada znie – dočasne upchajte kľúčové dierku a priestor pod dverami. Zápach chémie sa totiž práve tadiaľ dostane aj mimo miestnosť. Zbytočne ju nenavštevujte.

5.  Zabezpečenie aby sa pleseň neobnovila

Vysušený nábytok a vysušené steny po aplikácii chémie môžu pôsobiť ako už nezávadné. Až chémiou ošetrené plochy a absolútne vyschnuté je možné opatrne stiahnuť vlhkou, nie mokrou handrou, utierkou, prípadne silným vysávačom s dostatočnou HEPA ochranou s vyfukovaním von z okna. Ak to dovolia podmienky. Tých možností je niekoľko, no vyžadujú si minimalizovanie vyvádzania spór plesní do miestnosti, do vzduchu a najmä k susedom.

Omietky je vhodné ošetrovať pomocou protiplesňových náterov. Ide buď o prímes do klasických farieb na steny, alebo priamo o farby, ktoré už majú protiplesňový účinok. Pozor na sokle a záhyby na nábytku, kde by mohli zostávať zárodky plesní a čakať na vhodné podmienky. Nábytok poznačený plesňou, ktorý nemá fyzické poškodenie a prehnité časti a je teda naďalej technicky spôsobilý, stačí nastriekať chémiou. Bez premáčania konštrukcie. Po pár minútach, alebo aj hneď (ak je viditeľný účinok) ošetriť handrou s chémiou proti plesni. Silnejšie napadnutia plesňou nebude možné ľahko ošetriť. Nábytok však určite vytrieť do sucha.

Odkazy na obchod MALL:

Odkazy na obchod 4Home

Odkazy na TPD.sk

Odkazy na online drogériu Drogerka.sk


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu