Plesne v domácnosti na stenách: ako sa im vyhnúť / ako sa ich zbaviť

Ako sme si už spomenuli v článku venovanom prvej pomoci nálezu plesní v domácnosti a boji proti nim, mať doma pleseň nemusí znamenať, že ste zlyhali. Plesne v domácnosti nie sú vždy prejavom slabej sociálnej situácie a zanedbania. Stačí nedokonalosť v stavbe. V novostavbe, aj v staršom rekonštruovanom dome. Ani ste možno netušili, že stavitelia starého domu do múrov nahádzali mimo tehly aj iný odpad. „čo dvor dal“ a každý kameň chladnejší než okolitý materiál sa prejaví rosením stien.

pleseň na stene v domácnosti z vlhkosti

Pleseň sa vytvorí ľahko na miestach, ktoré sú chladnejšie než zvyšok domácnosti. Ak je prestup cez otvorené dvere až do spálne, komory, či chodby, je celkom jednoduché pre vzdušnú vlhkosť putovať z kúpeľne, z kuchyne od parných hrncov bez väčšej prekážky. Vzdušná vlhkosť nie je vidieť, no napriek tomu dokážu odvlhčovače vzduchu v jedinej miestnosti počas dňa nazbierať aj 2 litre vody. V nežnom rodinnom dome.

Hlavné zásady, ako znížiť vlhkosť v dome

Varenie v kuchyni na parnom hrnci pozná nejedna gazdinka. Dolieva vodu, pretože sa v hrnci míňa. Vyparuje sa. No nie všetko stiahne odsávačka nad pecou. Voda sa dostáva aj počas dýchania, športu, počas spánku v posteli. Spotené periny, otvorené akvárium, nádoby z vodou, izbové kvetiny a samotná mikroklíma samotných rastlín, či nepozorné deti a ich vylievanie nápojov. To všetko určitým dielom pôsobí na množstvo vlhkosti v miestnosti. To najhoršie, čo môžete spraviť je, ak sú okná len na prenikanie svetla, nie na vetranie.

Zimné obdobie sa vyznačuje teplotnými rozdielmi a zatvorenými oknami. Preto problém s plesňami riešime hlavne v tomto období. Kúpeľňa a práčovňa môže byť priestorom, kde sa pleseň aj počas roka. Aj vtedy je však riešením niektoré z nasledovných:

Problémy a ich riešenie:

1. Prekurovanie miestnosti a vytváranie teplotných rozdielov:

niekde horúco, inde zima? Vzdušná vlhkosť si nájde miesta, kde skondenzuje a najčastejšie to budú miesta, ktoré ste nemuseli ani postrehnúť. Chladnejšia miestnosť a najmä plochy pri studených stenách, v okolí okien a na iných miestach, kde sa objavuje tepelný most, odrazu rosí. Hromadená voda zvlhčuje omietku a stačí drobný zárodok plesne unášanej vzduchom, alebo prinesený z vonka a dokáže sa šíriť extrémnou rýchlosťou. Plesne na oknách a v okolí okien sú opäť dielom zvýšenej vlhkosti a kondenzovania vody na miestach, kde vzduch stojí a je chladný.

2. Nevetranie

vetranie je dôležité. Nejde len o čerstvý vzduch, ale aj o regulovanie vzdušnej vlhkosti. Nie každé plastové okno sa postará o mikroventiláciu, no najmä pri vysokej vlhkosti žiadna mikroventilácia nepomôže. Vetrajte, pretože len pohybom vzduchu sa docieli pohyb vlhkosti. Žiada si to pravidelné vetranie ráno aj večer. Prospieva to zdraviu domácnosti, ale aj zdraviu jej obyvateľov. Nevetráte, aby vám neunikalo teplo? Už o chvíľu sa miestnosti podarí vrátiť k pôvodnej teplote.

Vetrať pritom neznamená otvoriť okno ráno na 30 sekúnd, pričom v okne stojíte a otvorenie stopujete. Vetrať znamená otvoriť zopár okien na nevyhnutný čas, kým pocítite výmenu vzduchu v miestnosti.

3. Chýbajúca rekuperácia

Rekuperácia je záležitosť v cenách od 400 eur viac. Postará sa o výmenu vzduchu v miestnosti bez straty teploty. Potrebuje len vhodné umiestnenie, technické riešenie a prívod elektrickej energie. Buď ide o rekuperačnú sústavu v celom dome, alebo len jednu dieru v stene a nasadený prístroj s nastavením. Ten má samozrejme účinok len na tú jednu miestnosť. Ak je však jediná problémová v celej nehnuteľnosti, je ekonomickým a vhodným riešením. Dá sa povedať, že na parapetnej doske potom môžete mať kvety, sošky a všetko to, čo znemožňovalo časté vetranie, aj naďalej.

Ekonomické riešenia do kúpeľne sú v podobe bežnej ventilácie, ale aj sofistikovaných riešení s monitorom a zobrazením hodnôt, ktorých účinok sa podobá na rekuperáciu. (príklad)

4. Nábytok pritlačený o stenu

Nábytok pritlačený o steny, ktoré sú chladné (obvodové múry, nie vnútorné) sa môže ako riziko prejaviť najmä v chladnejších miestnostiach. Za nábytkom necirkuluje vzduch. Studená stena umožní skondenzovať vode zo vzduchu, zachytiť, stekať a držať sa na nábytku, či na podlahe. To môže znamenať nezvratné poškodenie drevených podláh, nábytku, stien a tvorbu plesní na miestach, kde nedosahuje bežne pohľad obyvateľov domácnosti, ale na takéto miesto stojaceho vzduchu nemá dosah ani prípadný prúd vzduchu.

pleseň a domácnosť

Technické pomôcky

V roku 2020 nám ľahko pomôžu aj rôzne vychytávky a pomôcky. Mimo chémiu na ošetrenie už napadnutej miestnosti je vhodné mať doma vlhkomer. Funkciu vlhkomera môžu mať rôzne iné spotrebiče, hodiny a podobne. Vlhkomer sám o sebe nie je zbytočnosť. Zobrazuje zaujímavé čísla najmä počas varenia, alebo umývania podláh na mokro. Pri pohľade na vlhkomer sa odrazu človek správa k domácnosti celkom inak. O to viac, ak už bojoval proti plesniam.

Dobrou pomôckou je aj odvlhčovač. Sú neelektrické tabletové odvlhčovače, ktoré majú schopnosť pomocou chémie čerpať vlhkosť a pretvárať ju na tekutinu. Tú uskladňujú v zásobníku. Miera účinnosti je rôzna. Sú odvlhčovače, ktoré zvládnu liter týmto spôsobom nasať za niekoľko dní, iné za pár týždňov. Výraznejší výsledok majú odvlhčovače elektrické. Na trhu je v tomto segmente viacero prístrojov, ktoré síce majú účinok, ale v porovnaní s inými prístrojmi je slabší. Odporúčame sledovať hodnotenie používateľov.

Tí často nemajú možnosť porovnávať ak nakupujú len jeden.  Sami sme mali možnosť porovnávať niekoľko prístrojov a najúčinnejší nám prišiel vzhľadom na hluk, objem naplnenej nádoby a spôsob ovládania ši regulácie Rohnson R-9812, ktorý však trhovo nie je dostupný. Výkonom je dnes podobných viacero prístrojov. Vo všeobecnosti a z osobných skúseností platí, že prístroj pod 100 EUR neprinesie účinok, automatické nastavenia, či potrebný displej. Bez zobrazovania toho, či potrebujete odvlhčovač zapínať, alebo nie, je nemysliteľné odvlhčovač kupovať.

Odkazy na obchod MALL:

Odkazy na obchod 4Home

Odkazy na TPD.sk

Odkazy na online drogériu Drogerka.sk


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu